ŠILDYMO SISTEMOS ĮRENGIMAS. KAD NETEKTŲ RENOVUOTI KĄ TIK ĮRENGTOS.

TA-Hydronics-namasNeefektyvios šildymo sistemos vargina ne tik senų daugiabučių, bet ir neseniai statytų individualiųjų namų gyventojus. Šie skundžiasi dėl nešylančių ar nepakankamai šylančių radiatorių, netolygiai įšylančių patalpų, grindų, triukšmo šildymo sistemoje, didelių šildymo ar vėsinimo sąnaudų. Pasak šildymo ir vėsinimo sistemų gamintojų „IMI Hydronic Engineering“, vis daugiau gyventojų kreipiasi į specialistus, prašydami paaiškinti, kodėl nauja įrengta šildymo sistema veikia nekokybiškai, nesuteikia komforto ir nepadeda sutaupyti.

„Individualiųjų namų savininkai dažnai skundžiasi dėl problemų, kurios analogiškos esančioms senų daugiabučių šildymo sistemose. Patalpoms šildyti jie sunaudoja daug energijos, moka didžiulius pinigus, o namuose – vėsu. Taip atsitinka, kai gyventojai, įsirengdami naują šildymo sistemą, atsisako inžinerinio projektavimo darbų ar esamos šildymo sistemos audito. Todėl parenkami gerokai atgyvenę, netinkami konkrečiam atvejui sprendimai. Rekomenduotume prieš priimant sprendimus dėl šildymo sistemos diegimo ar atnaujinimo pasikonsultuoti su šios srities profesionalais, išsiaiškinti visas galimybes ir rinktis sprendimus, labiausiai atitinkančius jūsų poreikius, garantuojančius kokybišką sistemos veikimą“, – patarė „IMI Hydronic Engineering“ technikos direktorius Liutauras Rimkūnas.

Svarbiausia – tikslus ir profesionaliai parengtas projektas

Statant individualųjį namą šildymo sistemos pasirinkimas yra vienas atsakingiausių žingsnių. Tinkamai pasirinktas namo šildymo sistemos sprendimas garantuoja ne tik efektyvų, bet ir maksimaliai taupų šildymo sistemos eksploatavimą. Pirmiausia patariama pasirinkti adekvatų namo projektui šildymo būdą. Galima rinktis kuro katilą, kūrenamą malkomis, briketais, granulėmis, dujinį katilą, šilumos siurblius, geoterminį šildymą ar kitus modernius šilumos gamybos įrenginius. Taip pat būtina nuspręsti, kokie bus šildymo prietaisai: radiatoriai, grindinio šildymo sprendimai, konvektoriai ar kiti. Tačiau visų svarbiausia – tinkamai suderinti visų šildymo sistemos įrenginių darbą, kad ji veiktų būtent taip, kaip norite jūs. „Labai svarbus etapas pasirenkant šildymo sistemą – jos projektavimas. Tuo metu gyventojas turi apsispręsti, kokio tipo šildymo sistemą pasirinks ir kokį sistemos veikimo rezultatą laikys tinkamu. Projektavimo metu rekomenduojame pasitarti su įvairius šildymo sistemų sprendimus siūlančių įmonių konsultantais – juk sprendimų yra labai įvairių, skiriasi ne tik jų kaina, bet ir galimybės. „IMI Hydronic Engineering“ siūlomi produktai kasmet sukelia tikrą proveržį šildymo sistemų ir vėsinimo sistemų rinkoje, pavyzdžiui, 2013 metais pristatyti termostatiniai vožtuvai, turintys automatinę srauto reguliavimo funkciją. Grindinio šildymo kolektoriai be papildomų investicijų padeda sutaupyti iki 35 proc. energijos“, – sakė L. Rimkūnas.

Sutaupyti padės šildymo sistemos įrenginių sureguliavimas

Siekiant sumontuoti taupią ir ilgaamžišką šildymo sistemą, būtina pasirūpinti, kad joje būtų numatyti patikimi ir modernūs termostatiniai bei balansiniai ventiliai, katilinėje – slėgį palaikantis išsiplėtimo indas, kokybiški automatiniai oro šalintuvai, oro bei nuosėdų atskirtuvai. L. Rimkūnas akcentavo, kad individualiųjų namų šildymo sistemų efektyvumas priklauso ne tik nuo deramai parinktų produktų ar sprendinių, bet ir nuo teisingo sistemos komponentų suderinimo. Kad šildymo sistema būtų efektyvi ir ilgaamžė, ją turi sudaryti šie komponentai: Termostatiniai ventiliai su termostatinėmis galvutėmis, kurie padės reguliuoti patalpų temperatūrą pagal gyventojų poreikius, mažinti sunaudojamos energijos kiekį išvykus, tad energijos bus sutaupoma daugiau. Šiandien patikimiausi – automatinę srauto balansavimo funkciją turintys termostatai. Būtina pastebėti, kad nepakanka ventilius sumontuoti – juos reikia ir tinkamai sureguliuoti. Modernūs automatinę reguliavimo funkciją turintys grindinio šildymo kolektoriai užtikrins reikiamą patalpų temperatūrą ir jos palaikymą. Balansiniai ventiliai irgi turi būti tinkamai sureguliuoti. Kokybiškas išsiplėtimo indas katilinėje padės palaikyti šildymo sistemoje būtiną minimalų slėgį, tad šildymo įrenginiai veiks harmoningai, sistemoje nesikaups oras ir nuosėdos. Net ir aukščiausios kokybės išsiplėtimo inde esantis oro slėgis turi būti tikrinamas ir derinamas kas 3–5 metus.

Šildymo sistemos priežiūra užtikrina ilgaamžį efektyvumą

TA2Šildymo sistema veiks efektyviai tik tinkamai prižiūrima ir teisingai eksploatuojama. Dauguma naujas šildymo sistemas įsirengusių individualiųjų namų šeimininkų neteikia dėmesio sistemos priežiūrai, todėl jau po poros metų joje ima kauptis nuosėdos, rūdys, nepageidaujamas oras, pradeda prasčiau šilti prietaisai, nepakankamai prišildomos patalpos, prasčiau šyla grindys, atsiranda pašalinių garsų, sunaudojama daugiau energijos. Apskaičiuota, kad dėl oro kamščių sistemoje šilumos perdavimas gali sumažėti net iki 80 proc. Dėl nuosėdų ir rūdžių atsiradimo sistemoje energijos sunaudojimas gali padidėti iki 35 proc. pirmaisiais metais ir iki 120 proc. praėjus 50 metų. Maža to, vienas milimetras korozijos šildymo ir šaldymo prietaisų efektyvumą sumažina dešimtadaliu. Siekiant išvengti šių nepageidaujamų šildymo sistemos susidėvėjimo padarinių, rekomenduojama įrengti kokybiškus, nepratekančius ir neužsikemšančius automatinius oro šalintuvus, modernius oro bei purvo atskirtuvus. Rekomenduojama rinktis automatinius prietaisus, kurie be papildomo reguliavimo kontroliuotų korozijos padarinius šildymo sistemoje. „Mūsų kompanijos siūlomi įrenginiai skirti apsaugoti šildymo sistemą nuo korozijos ir oro, yra specialios konstrukcijos, dėl kurios šeimininkams nereikia papildomai reguliuoti ir kontroliuoti sistemos, taip išvengiama ir reguliavimo klaidų, kurios dažnai mažina ir visos šildymo sistemos efektyvumą“, – sakė L. Rimkūnas. Visą rūpimą informaciją apie šildymo sistemų sprendimus jums suteiks „IMI Hydronic Engineering“ specialistai, dirbantys naujoje Mokymų laboratorijoje (Gerosios Vilties g. 38, Vilnius). Šildymo ir vėsinimo ekspertai parodys visus galimus šildymo sistemų įrengimus, paaiškins galimų sprendimų skirtumus ir padės išsirinkti optimalų variantą jūsų būstui.